Stratený Slimáčik Slávko 

5 prvkov môjho ja


  • Ako pomôcť deťom pochopiť čo cítia, keď aj my - dospelí sa v tom občas strácame?
  • Ako podporiť deti v ich jedinečnosti?
  • Ako im pomôcť, spoznať svoju hodnotu?
  • Prečo ich učiť sebaláske

Stratený slimáčik Slávko - 5 prvkov môjho ja, je výnimočná knižka, ktorá pomáha deťom i dospelým spoznať svoje emócie, svoju hodnotu a podporuje lásku k sebe samému.

Počas nášho života sa dostávame do rôznych situácií. Každý zážitok nás formuje a vytvára naše JA. Napriek tomu, že je to neustály proces plný zmien, jeho základy sa vytvárajú v detstve. Až 85% našej osobnosti sa tvorí do 6 roku života. Je to celkom vysoké číslo, ktoré nám napovedá, akú veľkú moc máme v rukách my – dospelí.

Aké JA chceme pre svoje dieťa? Sebavedomé? Spokojné? Empatické? Je v našich silách mu v tom pomôcť? Ako?

Čo v knihe nájdete?

Základ knihy tvorí moja dlhoročná spolupráca s psychologičkou doc. PhDr. Evou Poliakovou, CSc.. Spoločne sa venujeme téme naučenej bezmocnosti u detí na prvom stupni základných škôl. Na základe našich zistení z výskumov i praxe, sme vybrali 5 prvkov osobnosti, ktoré sú nosné pri budovaní emocionálne zdravého, sebavedomého a spokojného ja.

Tieto prvky sú rozpracované vo forme rozprávok:

Sebapoznanie 

Prečo kričím, plačem, mrnčím?

Sebaregulácia

Viem sa prestať triasť

Sebaúčinnosť

Dokážem sa zlepšovať

Sebahodnota

Som dôležitý

Sebaláska

Majme sa radi


Rozprávkové príbehy

5 rozprávkových príbehov o malom slimáčikovi, ktorý s priateľmi objavuje prvky osobnosti

Námety na aktivity

V závere každej rozprávky nájdete námety na rozhovor, ale aj aktivitu na zblíženie a rozvoj jednotlivých prvkov osobnosti

Trocha teórie

Knižka obsahuje aj stručné teoretické východiská psychológie osobnosti i pozitívnej psychológie


Čo na knihu povedali iní?

"Všetci milujeme príbehy a deti obzvlášť, dobré príbehy nás majú potenciál zaujať a aj niečo naučiť. Slávkove príbehy okrem toho, že sú pútavé a dobre sa čítajú, majú v sebe i ďalšie úrovne, ktoré sú veľmi obohacujúce ako pre deti, tak i pre ich rodičov. Málokedy totiž máme možnosť premýšľať o sebe, zároveň by sme však všetci chceli, aby boli naše deti charakterné, hodnotné a silné ľudské bytosti. Tieto príbehy sú krásnou príležitosťou sa nielen zamyslieť, ale vďaka aktivitám a otázkam, ktoré idú trošku pod povrch, aj urobiť na ceste k svojim rodičovským (no možno i osobným) predsavzatiam konkrétne praktické kroky. A to všetko veľmi jemne, prirodzene, bez tlaku. Veľmi odporúčam!"

Mgr. Lenka Valentíniová, psychologička a koučka

"V tejto knihe sú zastúpené aktivity pre emocionálny a sociálny rozvoj detí a aj rodičov. Oceňujem zameranie na pozitívnu psychológiu a na budovanie "silných JA" detí, ktoré sú našou budúcnosťou. Ťažké a abstraktné prvky osobnosti dokázala autorka výstižne opísať a priblížiť jazykom blízkym deťom a ich rodičom. Verím len, že sa táto knižka dostane do čo najväčšieho počtu rúk. Skvelá práca!"

Mgr. Dominika Kravecová, psychologička

"Ako dieťa som dlho mala pocit, že každé slovo, ktoré začína "seba…", je prejavom sebectva. Hoci som vyrastala v milujúcom a harmonickom prostredí, akosi mi rodičia vštepili väčší ohľad voči druhým než voči sebe. Sebaláska, sebaúcta, sebahodnota… trpezlivo čakali, kým ich v sebe objavím a postavím na to správne (výsadné) miesto. Počkali si celkom dlho, myslím, že až štúdium psychológie mi trochu "poupratovalo" hodnoty a prinieslo ďalšie "seba" slovíčka - sebapoznanie, sebaurčenie, sebareguláciu. Knižka je milé a múdre dielko, ktoré vaše deti v "seba" slovíčkach a aj v sebe zorientuje včas - vtedy, keď je to tak veľmi potrebné, keď rastú, rozvíjajú sa a tvoria si obraz o sebe a o svete. Láskavý príbeh stojí na odborných základoch, no zároveň má v sebe detskú hravosť, ktorá malých čitateľov očarí. Knižka má potenciál byť v rodinách, škôlkach a školách čítaná znova a znova a ja verím, že čím viac detí naučí povedať: "ľúbim sa.""

Mgr. Anna Ďarmati, psychologička

"Kniha Stratený slimáčik Slávko - 5 prvkov môjho ja, patrí medzi veľmi pekne spracovanú detskú literatúru, ktorá má v sebe zakomponovaný aj psychologický rozmer. Je krásne ilustrovaná, čo určite ocenia nielen deti ale aj rodičia. Po každom príbehu nasleduje zastavenie, ktoré vnímam ako psychologicko-terapeutické, kde na základe námetov na rozhovor s dieťaťom a aktivít si môžu rodičia s deťmi vytvoriť spoločný priestor na lepšie pochopenie daného príbehu/prvku.

Táto kniha je veľmi dobrým nástrojom pre dieťa a aj rodiča, ktorému pomáha lepšie porozumieť emóciám dieťaťa, jeho prežívaniu, kde sa aktuálne nachádza a zároveň mu pomôcť sa v tých emóciách zorientovať a lepšie budovať svoju sebahodnotu, sebalásku, sebapoznanie, sebareguláciu a sebaúčinnosť.

Pevne verím, že detský aj dospelý čitateľ ocenia praktické využitie knihy, plnohodnotne strávia spolu čas a dospelí v nej objavia svoje malé hravé dieťa, ktoré majú v sebe a dokážu sa do nej ponoriť, a tým pádom lepšie pochopiť svoje deti."

Mgr. Miroslava Kuľková Veselá – klinická psychologička a kognitívno-behaviorálna terapeutka

"Slávko ma zaujímal už dlhšie. Bola som zvedavá, ako bude spracovaný emocionálny svet do detskej reči. Som veľmi prekvapená kvalitou. Príbehy sú podané veľmi prirodzene, pochopiteľne, zároveň zábavne. Už len samotné čítanie prináša prežívanie a pochopenie mnohých emócií, čo má doslova terapeutický účinok. V každom príbehu je veľa súvislostí, môže nastať veľa užitočných uvedomení. Voči sebe, voči iným, aj hľadaním riešení rešpektujúcim spôsobom. Nezachytila som žiadne slovo, ktoré by mi zavŕzgalo - som na emócie, ktoré spúšťajú slová, dosť vycvičená. A to som sa zamerala na takéto javy. :) Nenašla som vôbec nič, kde by bolo niečo ubrať alebo pridať - prežívanie postáv je úplne úžasne poňaté. Po prečítaní mi bolo, veľmi pekne a radostne, hry hrdinov sú opísané spôsobom vzbudzujúcim radosť a nadšenie veľmi citlivo - nie umelo, s uznaním rôznych možností, ktoré život pri každej činnosti prináša. Presne toto chýba vo vzťahu k deťom, v školách a často aj v ambulanciách rôzneho druhu. Tak rastú psychické problémy zo znižovanej sebahodnoty a z potláčania vnútorného prežívania, z neporozumenia sebe samému a tým ani iným, je to tam pekne vysvetlené.

Pre dospelých, ktorí knihu majú v rukách, prináša viac, ako si uvedomujú. Má zhrnuté najdôležitejšie princípy a prístupy, ako deti nechať prejaviť sa, porozumieť sebe aj iným, nezaseknúť, nepomýliť, nehodnotiť, nezneistiť, nebrať radosť, nevnucovať sa. Slávko sa ako osobnosť vyvíja vďaka rešpektujúcemu a empatickému prístupu okolia, čo dnes zúfalo chýba. V rozsahu, ktorého sa nikto nezľakne, spôsobom, ktorý je prirodzený - žiadny pocit musím sa učiť, lebo to neviem, žiadny pocit neschopnosti ako rodiča. Celkom prirodzene sa môžu zamýšľať a najmä v praxi vnímať, ako sa dá komunikovať bezbolestne, prijímajúco, obohacujúco.

Vieme, že nie všetko je hneď úplne pochopené, ale v prípade tohto spracovania, keď sa rodičia automaticky naladia na čas s deťmi pri rozprávkach - kto by to nemal rád, môže byť efekt vnútorného pochopenia mimoriadny.

Skláňam sa pred tým, čo si dala svetu. Dielko prekonalo všetky moje očakávania."

Mgr. Denisa Kochová, certifikovaný konzultant facilitátor Three In One Concepts


"Knižka, a jej príbeh sa mi veľmi páči. Tiež kresbičky sú veľmi milé, také presne pre predškolákov. Určite by som knižku odporúčala do materských škôl a školských klubov. Taktiež môže byť prínosná pre študentov psychológie, ktorí sa chcú vo svojej praxi venovať malým deťom, samozrejme je výbornou praktickou pomôckou, pre mnohých rodičov, ktorí môžu lepšie a viac pochopiť a porozumieť správaniu vlastných detí.Budem ju odporúčať je veľmi krásna a múdra :)"

Mgr. Renata Žatkuláková, psychologička, mediátor


"Autorka jednoduchými metaforami príbehov zo života vnímavých zvieratiek približuje rôznofarebný svet každého dieťaťa. Kniha sa číta priam sama, je prehľadná, ilustrácie priamo vystihujú každý príbeh a aj tie upútavajú pozornosť dieťaťa. Vďaka hlavnej postave, slimáčika Slávka a jeho priateľom, dokáže dieťa porozumieť každodenným situáciám, z ktorých nie je vždy ľahké alebo rozumné vycúvať. Pomáha deťom vysporiadať sa s často búrlivými emóciami či naučiť prijať svoje úspechy tak ako neúspechy, svoje nedostatky a najmä odlišnosti, ktoré naše deti robia jedinečnými. Zvieratká sa na svojej ceste za poznaním stretávajú s rôznymi typmi tvárí a vlastností a pochopia, že jeden nevydarený pokus o zvládnutie pridelených úloh, ešte neznamená, že sa majú vzdať svojich snov. Vždy sa dá nájsť cesta, ktorá bude v súlade s našimi schopnosťami a danosťami. Kniha deťom ukáže niekoľko nových uhlov pohľadu na šťastie, nádej, vytrvalosť, sebapoznanie a rodičom niekoľko možností, ako svoje deti naviesť na správnu cestu. Pod každým príbehom z lesa sa skrýva pár slov určených pre dospelých na základe faktov, ktoré potvrdia správnosť konečných úsudkov a rád od zvieratiek. Takisto v knihe nájdete aj mnoho aktivít, ktoré zlepšujú a prehlbujú vaše rodinné vzťahy a zároveň vaše deti dovedú k väčšej dôvere k vám a úsmevu na tvári."

Adela Jasenovcová, autorka, copywriterka, blogerka 


Máte záujem prečítať si ukážku z tejto knižky?

Zanechajte tu svoje údaje a ja Vám jednu kapitolu pošlem hneď, ako bude pripravená.