(Ne)spokojný slimáčik Slávko

5 prvkov duševnej pohody

  • Máte pocit, že sa Vaše dieťatko ľahko vzdáva? 
  • Všimli ste si, že sa mu občas ťažko hľadajú dôvody na úsmev?
  • Nastupuje Vaše dieťatko do materskej či základnej školy a vy by ste ho na tento krok chceli pripraviť aj po psychickej stránke?
  • Chceli by ste vedieť ako podporiť jeho psychickú odolnosť? 

Ako pomôcť dieťaťu pri budovaní duševnej pohody, aby mohlo byť naozaj spokojné so sebou i so svojim životom? 

Na tieto i mnohé iné otázky nájdete odpoveď v knižke "Spokojný slimáčik Slávko"

Knižka vznikla na základe výsledkov výskumných esejí so žiakmi prvého ročníka, ktoré zisťovali ohrozenie týchto žiakov vznikom naučenej bezmocnosti. Výsledky ukázali, že sa žiaci po prvom vysvedčení pozerajú na svet pesimistickejšie ako pri nástupe do školy.

Čo to znamená pozerať sa na svet pesimisticky?

Žiaci napríklad svoje úspechy pripísali náhode, šťastiu, no za svoje neúspechy obvinili samých seba.

Ako ich pripraviť na nepríjemné udalosti tak, aby ich zvládli čo najlepšie?

Ako im ukázať, že ich úspech je v ich rukách? 

(Ne)spokojný slimáčik Slávko 

Každému sa občas prihodí, že vstane z postele "ľavou nohou". Od detí vtedy počuť samé nechcem, nebudem, neviem... sú nespokojné a dôvody na úsmev vtedy akoby prestali existovať.

Malý slimáčik Slávko zažíva také chvíle často. Počas chladného jesenného dňa, ho však nájdu dve veselé veveričky, ktoré mu pomôžu objaviť, že dôvod na úsmev máme vždy.

Ich spoločné príhody vám odhalia, ako hľadali úsmev keď ich trápila zima, nuda, povinnosti, ale aj vtedy keď sa im jednoducho, nedarilo. V knižke nájdete aj otázky či námety na aktivity, vďaka ktorým lepšie spoznáte nie len svoje deti, ale často aj samých seba. Pracujte spoločne na svojej duševnej pohode, ktorá vám pomôže ľahšie si poradiť aj s nečakanými životnými situáciami.


Rozprávkové príbehy

6 rozprávkových príbehov o malom slimáčikovi, ktorý s priateľmi objavuje prvky duševnej pohody

Námety na aktivity

V závere každej rozprávky nájdete námety na rozhovor, ale aj aktivitu na podporu psychickej odolnosti

Trocha teórie

Knižka obsahuje aj stručné teoretické východiská pozitívnej psychológie


Čo na knižku povedali iný? 


"Slimáčik Slávko je krásna rozprávková postavička, ktorá osloví každé dieťa. A nielen dieťa. V jeho slabostiach sa nájdeme všetci.Príbehy slimáčika nám však ukážu, ako sa máme k vlastným chybám postaviť. Ako sa z nich poučiť a hľadať cestu k náprave. Na záver príbehu je nám jasné, že svet je ako mozaika. Každý sme jedným farebným sklíčkom, preto je svet taký farebný a krásny. Príbehy sú doplnené námetmi na aktivitu k danej téme. Tie môže dospelý využiť s deťmi na reflexiu príbehu. Príbehy blízke deťom, krásna ilustrácia a poučenie z príbehov. Odporúčam ako vhodný výchovný prostriedok."

Marta Paleniková, pani učiteľka ZŠ Félix


"Knižka jazykom zrozumiteľným pre deti približuje veľmi užitočné témy ako napríklad motivácia prostredníctvom zmysluplnosti/zmysel práce, úspechu či vytrvalosti. Každá kapitola obsahuje aj praktickú časť s otázkami pre dieťa ale aj ďalšie inšpirácie na spoločnú diskusiu či prácu s rodičom. Vychádza z pozitívnej psychológie a je doplnená krásnymi ilustráciami. V rozprávkach je možné prečítať si mnohé slová podpory rodičov deťom, zdôrazňuje dobré medziľudské vzťahy a témy približuje veľmi citlivo. Môže byť výbornou pomôckou pre výchovou a poradenstvo v materskej škole či v prvých ročníkoch základnej školy. "

Mgr. Katarína Štukovská, psychologička, kariérová poradkyňa z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. 


"Prečítať si túto knižku bolo veľmi milé pohladenie pre dušu :) Páči sa mi upokojujúce prostredie lesa, rýmovačka v každom príbehu, jednoduché a jasne situácie v ktorých sa ocitá snáď každý z nás. Ma to obrovskú pridanú hodnotu vďaka otázkam a slovám pre dospelých v každom závere. Priznám sa, že občas som mala aj slzu v oku, keďže ja som vyrastala s veľkou kritičkou a pesimistkou v jednom (moja mama), čiže sa ma veľa situácii v knižke dotýkalo aj osobne. Kiežby takých kníh bolo viac :)" 

Monika Szabová, miminka


"Zaujala ma časť o Radosti.. Rada pracujem s témami o pocitoch, ako sa cítime.. a v tomto príbehu sú krásne pasáže, kde je priestor na debatu o pocitoch, kedy sa cítime prijemne."

Alena Javorková, oddelenie pre deti a mládež, Oravská knižnica Antona Habovštiaka


Máte záujem o ukážku z knihy

Zadajte svoj mail a ja Vám rada pošlem ZDARMA  prvú kapitolu!