(Ne)spokojný slimáčik Slávko
5 prvkov duševnej pohody
Kúpiť knihu
- Máte pocit, že sa Vaše dieťatko ľahko vzdáva?
- Všimli ste si, že sa mu občas ťažko hľadajú dôvody na úsmev?
- Nastupuje Vaše dieťatko do materskej či základnej školy a vy by ste ho na tento krok chceli pripraviť aj po psychickej stránke?
- Chceli by ste vedieť ako podporiť jeho psychickú odolnosť?
Ako pomôcť dieťaťu pri budovaní duševnej pohody, aby mohlo byť naozaj spokojné so sebou i so svojim životom?
Na tieto i mnohé iné otázky nájdete odpoveď v knižke "Spokojný slimáčik Slávko"
Knižka vznikla na základe výsledkov výskumných esejí so žiakmi prvého ročníka, ktoré zisťovali ohrozenie týchto žiakov vznikom naučenej bezmocnosti. Výsledky ukázali, že sa žiaci po prvom vysvedčení pozerajú na svet pesimistickejšie ako pri nástupe do školy.
Čo to znamená pozerať sa na svet pesimisticky?
Žiaci napríklad svoje úspechy pripísali náhode, šťastiu, no za svoje neúspechy obvinili samých seba.
Ako ich pripraviť na nepríjemné udalosti tak, aby ich zvládli čo najlepšie?
Ako im ukázať, že ich úspech je v ich rukách?
(Ne)spokojný slimáčik Slávko
Každému sa občas prihodí, že vstane z postele "ľavou nohou". Od detí vtedy počuť samé nechcem, nebudem, neviem... sú nespokojné a dôvody na úsmev vtedy akoby prestali existovať.
Malý slimáčik Slávko zažíva také chvíle často. Počas chladného jesenného dňa, ho však nájdu dve veselé veveričky, ktoré mu pomôžu objaviť, že dôvod na úsmev máme vždy.
Ich spoločné príhody vám odhalia, ako hľadali úsmev keď ich trápila zima, nuda, povinnosti, ale aj vtedy keď sa im jednoducho, nedarilo. V knižke nájdete aj otázky či námety na aktivity, vďaka ktorým lepšie spoznáte nie len svoje deti, ale často aj samých seba. Pracujte spoločne na svojej duševnej pohode, ktorá vám pomôže ľahšie si poradiť aj s nečakanými životnými situáciami.
Rozprávkové príbehy
6 rozprávkových príbehov o malom slimáčikovi, ktorý s priateľmi objavuje prvky duševnej pohody
Námety na aktivity
V závere každej rozprávky nájdete námety na rozhovor, ale aj aktivitu na podporu psychickej odolnosti
Trocha teórie
Knižka obsahuje aj stručné teoretické východiská pozitívnej psychológie
Čo na knižku povedali iní?
"Psychická odolnosť je kľúčovým prvkom na úspešne prekonanie traumatických udalosti a nepriaznivých okolnosti. Jej vývoj môžeme začať od útleho veku a tým poskytnúť deťom šancu vybudovať si vieru vo svojej sebaúčinnosti. Mnoho výskumov potvrdilo, že prežívanie nepriaznivých životných skúsenosti môže viest k posttraumatickemu rastu, a ľahkosť tohto rastu je spojená s úrovňou psychickej odolnosti.
Nádherné ilustrácie sú doplnené milými príbehmi a užitočnými úlohami, ktoré považujem za motivujúce a psychologicky posúvajúce na zlepšenie vnútornej pohody a kvality života pre celu rodinu."
Rozkošné príbehy zvieratiek, cez ktoré si deti môžu budovať duševnú
pohodu ale aj psychickú odolnosť. (často aj rodičia😊).Je to knižka, ktorá krásne učí deti vnímať emócie, vzdeláva, nabáda k
rozprávaniu, vôbec k uvažovaniu nad radosťou, zmysluplnosťou, nádejou, vzťahmi.Tiež som si nevedela predstaviť, že sa dá o takýchto dôležitých veciach pútavo
rozprávať s malými deťmi. Ale Linda to napísala fantasticky, povzbudzuje
rodičov otázkami, ktoré s deťmi rozoberajú a môžem Vám povedať, že sme ju s
Adamkom museli čítať nielen večer, ale aj hneď ráno. Tešíme sa na pokračovanie❤️
Zlatica Puškárová, dvojnásobná maminka, novinárka
Ako psychologička, mama a spisovateľka sa vždy poteším, ak rozprávkové knihy pomáhajú deťom spoznávať ich vnútorný svet. Mám pocit, že súčasná doba ponúka toľko najrôznejších podnetov zvonku, že takmer neostáva čas a priestor vnímať a spoznávať svoje pocity, nálady, myšlienky... Knižka Slimáčik Slávko roztomilým spôsobom prepája príhody slimáčika a veveričích súrodencov s viacerými prístupmi k duševnej pohode - detí aj rodičov. Veľmi sa mi páčil jemný balans v príbehoch - ako rodič tam cítim psychologickú odbornosť, o ktorú sa môžem oprieť, no deti tam nepostrehnú žiadne poučovanie či mudrovanie. So zvieratkami sa ľahko stotožnia a získavajú vďaka nim cenné nástroje pre chvíle nepohody, s ktorými sa bežne stretávajú. Knižka ponúka zaujímavé námety na rozhovory a doplňujúce aktivity, vďaka čomu sa dá používať znovu a znovu. Slimáčika Slávka odporúčam nielen do rodín, ale aj do škôlok či škôl.
Anna Ďarmati, psychologička, spisovateľka, majiteľka Tai chi centra a maminka 3 detí
"Slimáčik Slávko je krásna rozprávková postavička, ktorá osloví každé dieťa. A nielen dieťa. V jeho slabostiach sa nájdeme všetci. Príbehy slimáčika nám však ukážu, ako sa máme k vlastným chybám postaviť. Ako sa z nich poučiť a hľadať cestu k náprave. Na záver príbehu je nám jasné, že svet je ako mozaika. Každý sme jedným farebným sklíčkom, preto je svet taký farebný a krásny. Príbehy sú doplnené námetmi na aktivitu k danej téme. Tie môže dospelý využiť s deťmi na reflexiu príbehu. Príbehy blízke deťom, krásna ilustrácia a poučenie z príbehov. Odporúčam ako vhodný výchovný prostriedok."
Marta Paleniková, pani učiteľka ZŠ Félix
Knižka stojí na dobrom základe na koncepte klasika pozitívnej psychológie Martina Seligmana, ktorý podporuje životnú spokojnosť a duševnú pohodu, Ak si prvky z tejto knižky zaradíme do života a naučíme sa s nimi pracovať, náš život môže naozaj vyzerať inak. Cez príbeh o slimáčikovi sa deti môžu dozvedieť, čo sa oplatí v živote vnímať a do čoho sa oplatí investovať energia.
PhDr. Jana Zemandl, PhD., psychologička, jedna z autoriek knižky "Psychológia pre milujúcich rodičov"
"Knižka jazykom zrozumiteľným pre deti približuje veľmi užitočné témy ako napríklad motivácia prostredníctvom zmysluplnosti/zmysel práce, úspechu či vytrvalosti. Každá kapitola obsahuje aj praktickú časť s otázkami pre dieťa ale aj ďalšie inšpirácie na spoločnú diskusiu či prácu s rodičom. Vychádza z pozitívnej psychológie a je doplnená krásnymi ilustráciami. V rozprávkach je možné prečítať si mnohé slová podpory rodičov deťom, zdôrazňuje dobré medziľudské vzťahy a témy približuje veľmi citlivo. Môže byť výbornou pomôckou pre výchovou a poradenstvo v materskej škole či v prvých ročníkoch základnej školy. "
Mgr. Katarína Štukovská, psychologička, kariérová poradkyňa z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.