(Ne)spokojný slimáčik Slávko

5 prvkov duševnej pohody

Kúpte si knihu v predpredaji a podporte tak jej vydanie 

  • Máte pocit, že sa Vaše dieťatko ľahko vzdáva? 
  • Všimli ste si, že sa mu občas ťažko hľadajú dôvody na úsmev?
  • Nastupuje Vaše dieťatko do materskej či základnej školy a vy by ste ho na tento krok chceli pripraviť aj po psychickej stránke?
  • Chceli by ste vedieť ako podporiť jeho psychickú odolnosť? 

Ako pomôcť dieťaťu pri budovaní duševnej pohody, aby mohlo byť naozaj spokojné so sebou i so svojim životom? 

Na tieto i mnohé iné otázky nájdete odpoveď v knižke "Spokojný slimáčik Slávko"

Knižka vznikla na základe výsledkov výskumných esejí so žiakmi prvého ročníka, ktoré zisťovali ohrozenie týchto žiakov vznikom naučenej bezmocnosti. Výsledky ukázali, že sa žiaci po prvom vysvedčení pozerajú na svet pesimistickejšie ako pri nástupe do školy.

Čo to znamená pozerať sa na svet pesimisticky?

Žiaci napríklad svoje úspechy pripísali náhode, šťastiu, no za svoje neúspechy obvinili samých seba.

Ako ich pripraviť na nepríjemné udalosti tak, aby ich zvládli čo najlepšie?

Ako im ukázať, že ich úspech je v ich rukách? 

(Ne)spokojný slimáčik Slávko 

Každému sa občas prihodí, že vstane z postele "ľavou nohou". Od detí vtedy počuť samé nechcem, nebudem, neviem... sú nespokojné a dôvody na úsmev vtedy akoby prestali existovať.

Malý slimáčik Slávko zažíva také chvíle často. Počas chladného jesenného dňa, ho však nájdu dve veselé veveričky, ktoré mu pomôžu objaviť, že dôvod na úsmev máme vždy.

Ich spoločné príhody vám odhalia, ako hľadali úsmev keď ich trápila zima, nuda, povinnosti, ale aj vtedy keď sa im jednoducho, nedarilo. V knižke nájdete aj otázky či námety na aktivity, vďaka ktorým lepšie spoznáte nie len svoje deti, ale často aj samých seba. Pracujte spoločne na svojej duševnej pohode, ktorá vám pomôže ľahšie si poradiť aj s nečakanými životnými situáciami.


Rozprávkové príbehy

6 rozprávkových príbehov o malom slimáčikovi, ktorý s priateľmi objavuje prvky duševnej pohody

Námety na aktivity

V závere každej rozprávky nájdete námety na rozhovor, ale aj aktivitu na podporu psychickej odolnosti

Trocha teórie

Knižka obsahuje aj stručné teoretické východiská pozitívnej psychológie


Čo na knižku povedali iní? 


Ďalšia skvelá kniha od Lindy Lilikovej ktorá bude u nás doma často čítaná. Som človek, ktorí vidí aj v negatívnych veciach aspoň niečo málo pozitívneho, no nikdy mi nenapadlo, či to takto vidia aj moje deti. Keď som sa dostala ku knihe a začala ju čítať, postupne som začala uvažovať ako rôzne situácie v živote môžu vidieť moje deti. Kniha sa zameriava hlavne na psychickú odolnosť a pohodu, čo si myslím že v dnešnej dobe potrebuje nielen veľa detí ale aj dospelých. Osobne pracujem s ľuďmi a taktiež som si to všimla. Od septembra čaká syna nová životná etapa-nastupuje do školy, preto verím, že ak sa mu niečo nepodarí alebo sa niečo neudeje podľa jeho predstáv, kniha mi bude vedieť pomôcť mu danú situáciu ukázať v inom svetle, v tom pozitívnom. Vďaka príbehom ktoré sú pútavo napísané bude každá pochmúrna nálada rýchlo zahnaná. Na konci každej kapitoly sú okrem námetov na spoločnú aktivitu aj rôzne otázky, ktoré deťom pomôžu uvažovať inak o veciach vôkol seba. Okrem toho kniha má krásne ilustrácie, deťom sa veľmi páčila a je napísaná tak, že zaujme nielen malého ale aj veľkého čitateľa.

Martina Mračná, maminka


"Slimáčik Slávko je krásna rozprávková postavička, ktorá osloví každé dieťa. A nielen dieťa. V jeho slabostiach sa nájdeme všetci. Príbehy slimáčika nám však ukážu, ako sa máme k vlastným chybám postaviť. Ako sa z nich poučiť a hľadať cestu k náprave. Na záver príbehu je nám jasné, že svet je ako mozaika. Každý sme jedným farebným sklíčkom, preto je svet taký farebný a krásny. Príbehy sú doplnené námetmi na aktivitu k danej téme. Tie môže dospelý využiť s deťmi na reflexiu príbehu. Príbehy blízke deťom, krásna ilustrácia a poučenie z príbehov. Odporúčam ako vhodný výchovný prostriedok."

Marta Paleniková, pani učiteľka ZŠ Félix


"Knižka jazykom zrozumiteľným pre deti približuje veľmi užitočné témy ako napríklad motivácia prostredníctvom zmysluplnosti/zmysel práce, úspechu či vytrvalosti. Každá kapitola obsahuje aj praktickú časť s otázkami pre dieťa ale aj ďalšie inšpirácie na spoločnú diskusiu či prácu s rodičom. Vychádza z pozitívnej psychológie a je doplnená krásnymi ilustráciami. V rozprávkach je možné prečítať si mnohé slová podpory rodičov deťom, zdôrazňuje dobré medziľudské vzťahy a témy približuje veľmi citlivo. Môže byť výbornou pomôckou pre výchovou a poradenstvo v materskej škole či v prvých ročníkoch základnej školy. "

Mgr. Katarína Štukovská, psychologička, kariérová poradkyňa z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. 


"Prečítať si túto knižku bolo veľmi milé pohladenie pre dušu :) Páči sa mi upokojujúce prostredie lesa, rýmovačka v každom príbehu, jednoduché a jasne situácie v ktorých sa ocitá snáď každý z nás. Ma to obrovskú pridanú hodnotu vďaka otázkam a slovám pre dospelých v každom závere. Priznám sa, že občas som mala aj slzu v oku, keďže ja som vyrastala s veľkou kritičkou a pesimistkou v jednom (moja mama), čiže sa ma veľa situácii v knižke dotýkalo aj osobne. Kiežby takých kníh bolo viac :)" 

Monika Szabová, miminka


Ilustrovaná detská knižka Nespokojný slimáčik Slávko prináša oveľa viac, než len peknú rozprávku. Autorka Linda Lilikova hravou formou deťom aj rodičom ukazuje ako si budovať psychickú odolnosť, tak, aby keď prídu náročné situácie ich to nepolozilo, ale aby sa dokázali otriasť a ísť ďalej. Tato rozprávka je postavená na vedeckých základoch na teórii 5 prvkov duševnej pohody. Ale nebojte sa, nejde o žiadne poučky, všetko podstatne sa dozviete cez príbehy o slimáčikovi, ktoré pochopia už deti predškolského veku.

Moja 2.5 ročná dcérka si hneď obľúbila slimáčika a veveričky a nadšene prstom ukazovala na obrázky. Pozorne počúvala počas cuckania mliečka. Na záver sa jej pýtam, čo sa ti najviac páčilo? A ona, že: Slimák! :-) Je síce ešte príliš mala na rozhovory navrhnuté na zaver každej kapitoly, ale už sa teším keď bude staršia a pekne si ich spolu prejdeme.

Michaela Ray, maminka, NLP koučka a autorka bestselleru "Som skvela dieťa"


Človeka vždy zahreje pri srdci, keď sa mu do rúk dostane takáto knižka. Krásny, jemný rozprávkový príbeh obsahuje silné odkazy na budovanie detského sebavedomia a rozvoj jeho osobnosti. Moja dcérka ešte nemá ani tri roky, príbeh ju síce zaujal a obrázky očarili, ale ešte nevedela spracovať psychologický odkaz knihy. Na druhej strane, dodatky pre dospelých, ktoré obsahuje každá kapitola, dali mimoriadne veľa mne ako rodičovi. Poučili ma o lepších prístupoch vo výchove. Rozhodne sa budeme ku knižke časom vracať a prekonávať tak každodenné malé či väčšie sklamania, ktoré život prináša. Ďakujem za túto publikáciu.

Mgr. Veronika Tylková, maminka


Veľmi pekne napísané, vysvetlene, je tam aj priestor na úvahu nad prečítaným textom, pekná ilustrácia...Verím, že sa vašej knihe bude dariť, prajem veľa úspechov.

Zdenka Grohoľova Machová


Perfektne napísaná a nádherne ilustrovaná knižka, ktorá nie je len pre deti. Nám rodičom dáva do rúk nastroj ako sa spolu rozprávať o šťastí a spokojnosti. Pri čítaní som sa prirodzene vcítila do zážitkov a pocitov slimáčika Slávka a pri dočítaní kapitol som sa väčšinou pristihla so spokojným úsmevom na tvári . Už sa teším ako si tento príbeh budeme čítať spolu s mojim synčekom a kam nás pripravené otázky zavedú.

Ľubka Štaubertová, maminka


Ďakujem za náhľad a možnosť nazrieť do knižky. Veľmi ma oslovujú takto spracované knižky. Ktoré sú vo svojej podstate aj pre rodičov. Námet, návod... Ako sa zároveň zlepšiť aj v rodičovstve. Ja to vnímam tak a ďakujem za to, že takéto knihy sú v dosahu. Lebo to je proste skvelý pomocník ako sa zamyslieť aj nad sebou ako rodičom. Teším sa na ďalšie pokračovanie aby sme si to s dcérkou mohli prečítať spolu a spoločne sa tešiť zo života a učiť sa. Lebo viem, že chcem svoje dieťatko veľa naučiť, a aj ako mamina, aj ako človek sa môžem ešte veľa naučiť ako byť lepším príkladom pre moju dcéru a aj lepším človiečikom, vo všeobecnosti.

Nejak tak by som to zhrnula. Človek je v dnešnej dobe tak uponáhľaný a nechcem urobiť chyby ktoré naši rodičia aj keď nie cielene ale robili. Chcem naučiť svoje dieťatko pochopiť svoje emócie, prijať ich a zároveň cítim z tej knižky ze bude prínosom v každej oblasti každodenneho života. Ako pre drobku tak aj pre maminu.

Veronika Moravčík, maminka


Dobrý deň, chcela by som Vám poďakovať za nádhernú knižočku. Veľmi sa páčila ako mne, tak aj dcérke. Veľmi príjemné príbehy a krásne ilustrácie. Mojej 6 ročnej dcérke sa veľmi páčili aj otázky na konci príbehu a takisto to často viedlo k ďalšiemu rozhovoru, čo hodnotím veľmi kladne. Myslím, že sa Vám naozaj knižka veľmi podarila a zožne veľký úspech. Želám všetko dobré.

Daniela Záhumenská, maminka


Veru krásne spracovanie ako pre dospelých, tak aj pre deti. Deti vnímajú príbeh a na záver rozmýšľajú nad danými otázkami a lovia v pamäti, čo a kedy ich niečo potešilo, čo zarmútilo a čo v živote majú rady. Aj mňa ako dospelú osobu veru zarazila, ako sa niektoré situácie dajú riešiť aj inak než len krikom a napomínaním. Veľká vďaka, bol to pre mňa zážitok.

Anna Žáková, maminka


Kniha (Ne)spokojný slimáčik Slávko je krásnym príbehom ako hľadať naokolo to dobré a nenechať sa odradiť neúspechom. Hlavný hrdina Slávko je i smutný i veselý a vďaka kamarátom a ich rodičom sa naučí hľadať svoje šťastie. Každá rozprávka je jedno dobrodružstvo, ktoré sa nemusí stať len Slávkovi, ale komukoľvek z nás. Samotná rozprávka je rada, ako si z každej situácie vybrať to, čo nás urobí šťastnými. Autorka Linda Liliková tému duševnej pohody veľmi šikovne približuje rodičom, no hlavne deťom, a to ich vlastným jazykom, v ktorom hlavnú úlohu majú dobrodružstvá, zábava, krásne pesničky a farebné ilustrácie, čiže všetko, čo im vyčarí úsmev na tvárach.

Petra Čečková, maminka dvoch detí 


Ďakujeme krásne za knižku máme síce prečítanú len polovicu, ale je úžasná detičky veľmi zaujala a už bez nej ani nezaspia.

Daniela Horváthová, maminka 


Musím povedať, že mňa kniha veľmi oslovila a aj synčekovi sa páčila. Jeho veľmi zaujali obrázky, nakoľko veľa veciam sa aj sám rad venuje (stavanie kociek, kreslenie, maľovanie) a rád sa k obrázkom vracal. No veľmi pútavé boli pre neho aj pesničky v texte a aj príbehy. Samotné otázky na konci textu som mu musela prispôsobiť a úplne na ne nevedel odpovedať (ale predsa len ma len 3 roky a schopnosť sebareflexie ešte nie je taká rozvinutá), ale časom dozreje aj do tohto. Práve tie otázky sú veľmi dobre a užitočné. Text bol písaný jednoduchým, bežným hovorovým jazykom blízkym deťom, čo sa nám páčilo. Samotné vysvetlenie danej problematiky na konci každého príbehu aj mne veľa dala a bežným laikom, rodičom môže pomôcť pochopiť nejaké veci. Bolo to veľmi príjemné čítanie.

Mgr. Bujňáková Júlia, maminka a psychologička so skúsenosťami i s reedukačného centra


Máte záujem o ukážku z knihy

Zadajte svoj mail a ja Vám rada pošlem ZDARMA  prvú kapitolu!